0005-5874-aksjologia-podstawy-teorii-wartosci-b-iext7105530_b_sml_120

Aksjologia. Podstawy teorii wartości.

Autor:  Marat Dakunin
Gatunek: Proza
Wydawca: Self Publishing
Data wydania: 2012
Data dodania:  28 kwietnia 2012, 15:17:21
ISBN: 9788327235404

Krótki opis:

Aksjologia jest dyscypliną dość młodą a jednocześnie, nie tylko z samej nazwy, tajemniczą. Tymczasem zajmuje się ona jedną z podstawowych kategorii humanistycznych, właściwych człowiekowi, jego psychologii, postrzeganiu przez niego otaczającego świata, ocenieniu tego świata i dokonywaniu wyborów życiowych. Wszyscy wszak kierujemy się w życiu różnymi wartościami, chcemy osiągać cele albo zdobywać rzeczy, które jawią się nam jako wartościowe. Taką wartością może być miłość, szczęście rodzinne, może być nią też przedmiot materialny, zasoby pieniężne, różne dobra. Z teoretyczną nauką o wartościach stykają się nie tylko studenci filozofii ale i słuchacze innych kierunków humanistycznych: psychologii, socjologii, kulturoznawstwa, ale także wielu innych kierunków, m.in. ekonomii. Niniejsze opracowanie stanowi rzetelne a zarazem przystępne, syntetyczne i przeglądowe, przedstawienie podstawowych zagadnień aksjologii jako nauki o wartościach. Zawiera ono genezę aksjologii, co ważne, gdyż jako samodzielna nauka aksjologia wyodrębniła się z filozofii w zasadzie dopiero na początku XX wieku, ale jako taka była uprawiana od Starożytności, jeszcze przez Sokratesa. Praca charakteryzuje kluczowe pojęcie wartości, cechy i właściwości wartości, charakterystyczne opozycje teoretyczne w ujmowaniu istnienia i poznawania przez człowieka wartości. Bardzo cenna dla zrozumienia istoty aksjologii oraz ukazania praktycznych konotacji teorii jest zawarta w ebooku rozbudowana i wieloaspektowa klasyfikacja oraz podział wartości.

Fragment:

(...) wartości racjonalne, dające się uzasadnić rozumowo oraz wartości irracjonalne, dla których analiza racjonalna nie daje podstaw ich realizacji. Podział na wartości racjonalne, prawdopodobne i możliwe do realizacji przyobecnym stanie wiedzy oraz wartości irracjonalne – te mało prawdopodobne, których urzeczywistnienie nawet w minimalnym stopniu nie wydaje się być realnym, jest podziałem dość problematycznym i czysto teoretycznym, gdyż brak uzasadnienia przesłanek wobec zawartości semantycznej określeń użytych w ich nazwie właściwie nie pozwala na ostateczne wyznaczenie cezury pomiędzyowymi płynnymi kategoriami, choćby przez wzgląd na fakt tak oczywisty, jak ciągły rozwój nauk (...)

Komentarze (12)

 • na okładce Psia Gwiazda

 • oczywiście można przeprowadzić inny podział w łonie rozróżnienia racjonalne - irracjonalne, bazując na innym znaczeniu tych słów - nawet chyba bardziej popularnym..Irracjonalne będzie dla wielu osób zachowanie (proces) lub też sam cel (wartość), które nie daje się rozumowo (przekonująco dla wartościującego [nomen omen] takowe/takowy jako irracjonalny, uzasadnić. W społeczeństwie, gdzie dominują wartości materialne, irracjonalne będzie dużo wartości "duchowych" i vice versa (tak np. dla ortodoksów religijnych irracjonalny będzie ateizm a nawet liberalizm)..Można tutaj by dyskutować b. długo, także etymologicznie.

 • nie czytam

 • Aksjologia dyscypliną dość młodą? Tajemniczą?! Matko jedyna, zrezygnuj, porzuć tę ideę, tak będzie lepiej dla samej aksjologii i dla książki.

 • Taka się jawi - przez nominalizm. Kontekst wyjaśnia to, gdybyś przeczytał.

 • Jeśli mi książkę prześlesz, przeczytam i wystawię recenzję nawet.

 • Weganom podeślij. Oni mówią, że niesprawiedliwym jest zabicie zwierzęcia.
  Znajdą tam wyjaśnienie?

 • über borkoś - a tak, daj maila to prześlę

 • Ludwig; nie znajdą. tam są tylko podstawy, brak casusów. szkoda, bo w kazusach diabeł pogrzebany. ale to miał być króciutki skrypcik

 • czy jest możliwość zdobycia książki? w sprzedaży ebook niestety jest niedostępna

 • bo głupie wydawnictwo bez pytania wycofało wszystko.
  na maila mogę przesłać pdf

 • Magda Orwah

  Książka będzie dostępna (i ciekawie uzupełniona na początku 2018 r.),
  obecnie dostępna na Allegro - jako ebook (pdf, mobi, epub) :)

  pozdrawiam'
  md

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się