Wieloznaczność

Autor: Marat Dakunin, Gatunek: Proza, Dodano: 09 stycznia 2011, 03:02:00, Tagi:  missinterpretacja wieloznaczność melancholia

Trochę naciągana, a trochę nie.

O poprawności gramatycznej (ale ważąc skutki aptekarskiej poprawności ze skutkami pojemności skojarzeniowej - utylitarnie i idealistycznie zarazem) też chętnie posłucham.

 

Twór:

 

MISSINTERPRETACJA 

 

Zdarza się Wam wplatać język angielski? Czasem po to właśnie, by ułożyć  interesujące zbitki czy wieloznaczności.
Puryści języka polskiego zaprotestują - (a jak się Wam podobają konstrukcje typu "Krakoff" itp. - ja mam mieszane uczucia) - mają w niemałej części rację. Ale czasem wydaje się, warto zabrudzić trochę polszczyznę. Nie mówię, że w tym wypadku warto.

 

 

Missinterpretacja.

 

1) Interpretacja - rozumienie, egzegeza, wykładnia, odczytanie itd. Można tu wiele, ale więcej nie trzeba.

 

2) miss - eng. niecelny strzał, nie trafić, itp., także rozumiana np. jako hamartia - tragiczna wina - dosłownie "nietrafienie w cel", rozminięcie się, spowodowane przez fatum itp.

 

3) miss [- np. - ing] - brak, strata, np. brak części - some parts are missing

także rozumiana jako strata niezdiagnozowana (melancholicy jako ci, co "nigdy nie odnajdą straty"; odpowiedź Kępińskiemu pacjenta: "smucę się, bo zgubiłem swój smutek"; Baudelaire "o tych, co nigdy, nigdy, nie odnajdą straty (z pamięci przytaczam, więc niedokładnie raczej).."i jak dobrą matkę ssają boleś swoją", "i raną i kindżałem [na raz]", albo - już nie pamiętam czy to niejaki Malarme napisał, czy ja mu to przypisuję niesłusznie "nic nie będzie miało miejsca oprócz miejsca" [miejsce - pustka - do wypełnienia - to najprościej i dość płytko - idąc dalej tym tropem (dalej płytkawo) - coś w rodzaju - np. idę - i jestem idącym, lecz nie zmierzam do nikąd, jakbym stał w miejscu] itd. itp. Tutaj topografia miejsca takiego zdążania - nie zdążania. I zmiana. Mapa. Kierunek - wektor (do wnętrza, też, czasem? - jak zatruta strzała ironii?)

 

4) miss - tęsknić - (I miss you - tęsknię za tobą). Dość logicznie - najczęściej tęskni się za tym, co utracone (wyżej - brakiem). Ale nie zawsze. 

 

5) Miss - panna. Np. panna Iza Łęcka.

Nie tyle tu ważne - panna (czy dziewica) czy mężatka (nie - dziewica czy wieloródka), co raczej - ta druga Osoba - kobieta - co ważne o tyle, że hetero (nomiczna itp.) dla nas - dla wędrowca - interpretatora - tego, co to, Bóg wie po co, pisze.

 

I jeszcze: "miss" i "Miss" to klasyczne faux amis - (jak zauważa matematyk i językoznawca Tichy)

 

 

Biorąc całość - można pójść w różnym kierunku.

Proponujcie w jakim.

Albo w jakich kierunkach - naraz.

Albo - może pójść do nikąd nie sposób, nie - da - rady?

 

A może jeszcze inaczej - iść można - ale nigdzie się nie dojdzie?

 

Ja widzę dróg kilka, jak ten wiejski głupek (co w bajce ma zwykle proste, dobre serce i, najczęściej, szczęście) wyruszam za opłotki, staję na rozstajach.

 

Zagracie ze mną? - rebus to nie rebus. Rozwiązań kilka - ale i nie ma rozwiązań.

Czy to ma sens?

Trudne pytanie. Czasem mnie nachodzi określić coś, czego - określenie samo w sobie - pożytku nie przynosi - lecz warunkiem jest wyjściowym do wszelakiego pożytku.

Komentarze (11)

 • Drogi Maracie,

  piszesz, że rozwiązań jest kilka - ale i nie ma rozwiązań. Mogę zapytać rozwiązań czego? Z tego co rozumiem - ludzkiego życia. Jeśli tak jest, to myślę, że trzeba by było dodać, że rozwiązania nie stoją na równi z brakiem rozwiązań. Tzn. można rozwiązać jakąś zagadkę życia, tak po ludzku, używając ludzkich wzorów. Jednak Zagadka życia pozostaje i pozostanie niepoznawalna. Innymi słowy: są małe rozwiązania, ale nie ma czegoś, co nazwałbym Wielkim Rozwiązaniem tego rebusu życia.

  Pozdrawiam!

 • Ha, może nawet o nierozwiązanie idzie a o związanie (nie w sensie skrępowania jednak).
  A taki Alexander to ciął..pozdrawiam :)

 • Z 5 przemawia najbardziej trzecia - (Kępiński) i trafna. Nie naciągane.

 • Przechodziłam obok, a tu światło w pracowni Pana Marata. Rozprawia On o językach i znaczeniach, co uwielbiam. Cichutko stąpam dalej by poranka nie spłoszyć, i nie zmącić męskiego zapachu chypru i tytoniu.

 • Bardzo pobudzające; wieloznaczność jest niezwykle kreatywna, w sztuce - nie do przecenienia.

 • spryciarz z Ciebie, Maracie. ja w tym widzę ironię i pod względem ironii, i robienia w konia, to świetnie jest napisane :)
  po pierwsze ironia w tym, że już się dałem nabrać na interpretację lub missinterpretację! gdy:
  MISSINTERPRETACJA,
  to nie trafiona interpretacja, w rozumieniu fatum, interpretacja czegoś, co interpretacji się wymyka. w swoim założeniu interpretacja będzie missinterpretacją, bo tekst w swoim przeznaczeniu wyklucza interpretację. (Miss Interpretacja - Mission Impossible)
  to "smucę się, bo zgubiłem swój smutek" - piszę tekst o interpretacji, który jest niezinterpretowany, albo podlega interpretacji, albo jest nie do zinterpretowania.
  to tęsknota za interpretacją, za wyznaczonymi regułami, co zamyka, jak i ta interpretacja zamyka ten tekst w melancholli zrodzonej z różowego pluszaka trzymającego serce z nadrukiem "i miss you".
  to wreszcie Miss Interpretacja - zwyciężczyni konkursów piękności, kanon pozwalający określać wartości estetyczne i inne.
  a faux amis często z pożytkiem wykorzystywane w literaturze przez sprytnych.

 • @m szychowiak
  wieloznaczność jest niezwykle kreatywna? może Pani rozwinąć? bo nie rozumiem.

 • Antku, mi mówi jeden specjalista, że "misinterpretacja" to nie bardzo poprawna kalka z ang w jęz. polskim, mi się zdaje, że takie słowo funkcjonuje na pełnych prawach od dawna.
  A Twoja analiza - bezcenna :->

 • m szychowiak: Podpisuję się pod Pani konstatacją.

  Antek: Sprawa jest dość złożona, ale Pani Mirka miała chyba na myśli rzecz najprostszą: wieloznaczność jest otwarta - metafory dotykają czasem tajemnic, mogą też się dopasowywać pod indywidua, zachowując uniwersalność.
  Człowiek jak dla mnie to zresztą chodząca wieloznaczność.

  A ten tekst może chodzić w lewo i prawo, ale znów jak mi się wydaje, jest zbyt nudny na liternet

 • Nieskończenie, Alx, fascynujące

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się